تایپ صوتی، قابلیت جدید در مجموعه اپلیکیشن های آفیس گوگل

تایپ صوتی، قابلیت جدید در مجموعه اپلیکیشن های آفیس گوگل

تا سال ها پیش تایپ صوتی بسیار ضعیف بود و عملکرد بی کیفیتی داشت؛ تنها برای برخی کاربران و آن ها برخی شرایط خاص کاربرد داشت. اما حالا به لطف تلاش های همه جانبه Nuance، مایکروسافت، اپل و گوگل به ی قابلیت بی نظیر بدل شده است.

این سرویس ها منابع مختلفی را صرف بهبود این فناوری کرده اند. سرویس گوگل از این فناوری و قدرت آن به خوبی در اپلیکیشن های اندرویدی خود بهره برده است.

کاربران به معنای واقعی می توانند بدون نصب هیچ نرم افزار و پلاگینی، متون خود را به تلفن دیکته کنند.

مقدمه

قبل از ورود به بخش امکانات تایپ صوتی گوگل، می خواهیم از نحوه دسترسی به آن حرف بزنیم. اگر یک اکانت گوگل دارید، این قابلیت به صورت پیش فرض در دسترس کامل شما قرار گرفته است. کافیست اپلیکیشن گوگل داکس را باز کرده و یکی از اسناد قبلی خود را اجرا کرده و یا یک فایل جدید بسازید. حالا یک منوی پاپ آپ ظاهر می شود که از شما در مورد استفاده از قابلیت Voice Dictation سوال می پرسد. مطابق تصویر زیر گرینه Try it را انتخاب کنید.

حالا باید دسترسی به میکروفون دستگاه را به اپلیکیشن گوگل داکس بدهید. بدین منظور به پیام زیر جواب Allow را بدهید.

حالا باید زبان مورد نظر جهت استفاده از این قابلیت را انتخاب کنید. در اینجا اکثر زبان های زنده و معروف دنیا ثبت شده اند و قابل استفاده می باشند.

حالا آیکون میکروفون را انتخاب کرده و شروع به صحبت کنید…

میزان دقت آن چقدر است؟

یکی از مشکلات همیشگی قابلیت تشخیص صدا، دقیق نبودن آن در بعضی مواقع است. به هر حال هر کس که از تایپ بدین روش بهره می برد در نهایت یک بار متن خود را به صورت دستی ویرایش خواهد کرد. اما کمپانی گوگل در این زمینه چه کرده است؟

خوشبختانه عملکرد سیستم جدید گوگل واقعا خوب است. این سیستم حتی لهجه های مختلف زبان انگلیسی را از هم تشخیص می دهد و در نهایت هر آنچه شما می گویید به متن تبدیل می گردد.

همانطور که گفتیم این سیستم در شناسایی حرف های کاربران عملکرد بی نظیری دارد. حتی اگر در محیطی شلوغ و پر سر و صدا هستید، باز هم توجه آن به سمت صدایتان معطوف می گردد. اما تنها مشکلی که گاه در بررسی خود از آن مشاهده کردیم، علامت گذاری یا همان Punctuation بود. به عنوان مثال در زبان انگلیسی اگر بگویید Comma، period و یا full stop به جای قرار دادن علامت مربوطه، عین کلمه را در متن می آورد.

سرعت دیکته کردن صدا

سیستم های شناسایی صدا همیشه از سرعت حرف زدن کاربر عقب می ماندند و این برای هر کسی آزار دهنده به شمار می رود؛ شاید همان تایپ کردن بهتر باشد! ما نیز نگران بودیم سیستم جدید گوگل در این زمینه قابلیت خاصی را ارائه نکرده باشد، با این حال سرعت عمل موتور گوگل ما را هیجان زده کرد. جمله ها را پشت سر هم گفتیم و این موتور به ترتیب و کاملا دقیق آن ها را در قالب متن به ما تحویل داد.

البته نمی دانیم این موضوع چقدر به سرعت اینترنت کاربر بستگی دارد و اینکه سرعت بالای اینترنت ما چقدر بر روی آن تاثیر گذاشت. اما به هر حال ما مشکلی در این زمینه نداشتیم.

نکته ای پیرامون میکروفون ها

میکروفون ها یا خوب هستند یا بد! یا همچون میکروفون های لپ تاپ های اپل عالی هستند یا اصلا به درد نمی خورند. یک قانون کلی از این موضوع حاکی است که ارزان ترین لپ تاپ ها شامل بدترین میکروفون های داخلی هستند. 

میکروفون یکی از مواردی است که معمولا سازندگان توجه خاصی به آن ندارند.

ما دیکته کردن صدا در بررسی خود را با میکروفون مک بوک پرو آزمایش کردیم. با این که گوگل داکس بارها به ما می گفت که در شنیدن صدای ما مشکل دارند، اما این موضوع به عدم ترجمه و تبدیل به متن حرف های ما منجر نشد. همه چیز خوب بود.

حرف آخر

سیستم تشخیص صدای گوگل هنوز بی نقص و کامل نیست. اما این موضوع غافلگیر کننده نیست چرا که این زمینه نیازمند تلاش های بیشتر بوده و به راحتی ایده آل ما نخواهد شد. هنوز خیلی از بخش ها نیازمند بهبود هستند.

بیشتر بهبود ها باید در بخش علامت گذاری و ساختار جمله ها صورت پذیرد. در یک دنیای ایده آل، گوگل علامت گذاری را به صورت کاملا هوشمند و طبق جمله بندی و لحن شما اجرا می کند، اما چنین قابلیتی به این زودی معرفی نخواهد شد.

امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را برده باشید. سوالات و نظرات خود پیرامون این موضوع را با ما و دیگر خوانندگان مطلب به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

نظر خود را بنویسید